Kobiety można podzielić na dwie części – te, które od najmłodszych lat snuły fantazje o ślubie i zaręczynach oraz te, które nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Pierwsza grupa wie już wszystko o tych kwestiach, druga z kolei jest absolutnie zielona w owym temacie. Z dedykacją dla mniej zaawansowanych rozwiejemy dylemat o umiejscowieniu pierścionka zaręczynowego na damskiej dłoni. Według polskiej tradycji symbol miłości powinien znaleźć się na serdecznym palcu prawej dłoni. Po przyjęciu sakramentu, należy dodać w to miejsce obrączkę ślubną. Współcześnie modnym posunięciem jest przemieszczenie wizytówki narzeczonej na lewą rękę, w celu zrobienia miejsca dla obrączki. Obie formy są poprawne, albowiem najważniejsze są nasze preferencje i wygoda świeżo upieczonej małżonki.

Dlaczego akurat prawa dłoń?

W zachodniej części Europy symbole miłości zdobią palec serdeczny lewej dłoni. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku Polski. Niegdyś obrączka na prawym palcu sygnalizowała utratę męża, w ten sposób nosiły ją tylko wdowy. Rok 1864 okazał się przełomowy w tej kwestii. Upadek powstania styczniowego, ciągnący za sobą śmierć wielu żołnierzy, sprawił, iż kobiety zaczęły masowo przekładać pierścienie symbolizujące ich związki. Był to wzruszający wyraz bólu i cierpienia związanego z żałobą narodową. Ta tradycja jest kultywowana w dalszym ciągu. Miejmy nadzieję, iż pozostanie niezmienna przez kolejne setki lat.

Wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka zaręczynowego

Idealny pierścionek zaręczynowy powinien zachwycać swoim wdziękiem. Jego piękno zaćmi jednak ból wywołany przez uwieranie palca ukochanej bądź notoryczne zsuwanie się z niego. Aby zapobiec tej sytuacji należy upewnić się, iż zakupimy odpowiedni rozmiar. Najprostszym sposobem jest poproszenie o pomoc przyjaciółki przyszłej narzeczonej. Istnieje szansa, iż dysponuje ona tą konkretną informacją. Jeśli tak nie jest, zawsze może pożyczyć od ukochanej dowolny pierścionek bez wzbudzania podejrzeń. Niektórzy panowie decydują się także na niekonwencjonalne metody. Jedną z nich jest chociażby przymierzanie pierścionków wybranki i zaznaczenie na swoim palcu miejsca, do którego sięga. Ten zabawny sposób może okazać się nieskuteczny, dlatego zalecamy bardziej sprawdzone rozwiązania.