W sklepie jubilerskim najczęściej spotykanymi rudami są złoto, srebro i platyna. W innych przypadkach biżuterię otrzymujemy w prezencie lub jako część spuścizny naszej rodziny. Nie zawsze łatwo jest zorientować się, z czego zbudowany jest przedmiot. Metale często przypominają się wyglądem. Trudno jest określić, czy cokolwiek jest białym złotem, srebrem czy platyną, nie zwracając uwagi na pewne cechy. Jak odróżnić te rudy od innych?

 

PLATYNA JAK NAZWA JEST TEJ BEZCENNEJ METALURGII?

Jeden z tych metali, platyna, jest najcenniejszy. Ma w sobie wyraźny błysk. Dzięki temu drogocenne kamienie świetnie się z nim prezentują. Trwała i odporna na zarysowania dzięki swojej twardości. 999-procentowa platyna jest wykorzystywana w procesie 999, gdzie jest nawet wykorzystywana. Jakie są charakterystyczne znaki tego metalu? Ważną wskazówką jest fakt, że jest antyalergiczny. Białe złoto, które zawiera nikiel, może teraz nosić osoby uczulone na nie. W niższych próbkach platyny stosowana jest miedź, która również nie powoduje uczuleń.

CZYSTE BIAŁE ZŁOTO, DIAMENT I PLATYNA: JAKA JEST RÓŻNICA?

Platyna jest wbrew pozorom cenniejszym metalem niż złoto. Ze względu na to, że metal ten jest rzadszy i lepszej jakości niż złoto, jest cenniejszy niż złoto. Platyna jest cięższa i twardsza niż ten metal, dzięki czemu jest bardziej odporna na zużycie.

Biżuteria platynowa jest łatwiejsza w utrzymaniu. Fakt, że nie matowieje oznacza, że ​​nie jest to konieczne. Z drugiej strony białe złoto i srebro ulegają szybkiej degradacji, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. W rezultacie platyna ma przewagę pod względem konserwacji. Ale jak możemy stwierdzić, że nie mamy do czynienia ze srebrem?

Pod względem wytrzymałości i twardości platyna przewyższa ten minerał. Jak srebro, ale ze znacznie intensywniejszym blaskiem. Jest to również wygodniejsza, ale droższa opcja czyszczenia.

Warto zauważyć, że stopy złota mogą zawierać metal. Wzmacnia połysk i blask metalu. Jednak ze względu na jego wygórowany koszt, pallad jest często używany w jego miejsce i sprawdza się znakomicie.